safranek.sk 

Polyfunkčný dom Moskovská

nominovaný na Cenu Dušana Jurkoviča 2008

Architektúra:
Ing. arch. Zoran Michalčák
Ing. arch. Martin Paško

Projekt:
M STUDIO, s.r.o., Bratislava

Spolupráca:
Ing. Marián Šafránek
Ing. Roman Bányai

Investor: KATIM, s.r.o., Bratislava
Realizačný projekt: 05/2005
Realizácia: 03/2006 – 03/2008
Plocha pozemku: 909 m2
Zastavaná plocha: 888 m2
Obstavaný priestor: 20703 m3
Foto: Paťo Safko

Architektonický koncept polyfunkčného objektu vychádza z jednoduchosti formy a architektonického výrazu. Zásadná je komunikácia s prostredím, s ulicou. Parter má za cieľ pôsobiť priateľsky, pozývať okoloidúcich dovnútra. Nárožie je decentne akcentované a odľahčené nad sebou radenými zapustenými loggiami. Zo strany Moskovskej i Strážnickej ulice pôsobí objekt svojou strohou eleganciou a zdržanlivosťou. Nesnaží sa kontrastovať s prostredím. Svetelno-technické podmienky si vyžiadali v pôdorysnej dispozícii domu hľadať možnosti presvetlenia bytov formou átrií či dvorov. Byty sa tak zároveň majú kontakt s pôvodnou zeleňou vnútrobloku. Objekt zo strany ulíc má okrem ustúpeného parteru, tvoriaceho „arkádové podlubie“, funkčne a prevádzkovo zapájajúce dom do života ulice, štyri plnohodnotné a dve ustúpené nadzemné podlažia s 26 bytmi. Vstup do obytnej časti je z Moskovskej ulice, vjazd do podzemných garáží zo Strážnickej ulice. Obchodné priestory sú prístupné z oboch ulíc Do obytnej časti sa vchádza z Moskovskej ulice cez pasáž medzi dvoma obchodnými priestormi. Tu sa nachádzajú vertikálne komunikácie – dvojramenné priamo odvetrávané schodisko s výťahom. Dispozíciu prízemia dopĺňajú pivničné priestory pre všetky byty. Na druhom nadzemnom podlaží je šesť bytov, dva menšie (56 a 69 m2) bez lodžií a štyri komfortnejšie s tromi, štyrmi a piatimi izbami (100 až 130 m2). Tretie, štvrté a piate podlažie sa opakujú, na každom z nich je päť bytov, pričom jeden z bytov vznikol spojením dvoch z 2. NP a má výmeru 161,5 m2. Na ustúpenom 6. NP sú štyri byty, z toho jeden mezonetový, ktorý jednoramenným schodiskom prechádza do siedmeho nadzemného podlažia, kde sa okrem tohto nachádzajú ďalšie dva väčšie byty. Ustúpenie 6. a 7. NP umožnilo vytvoriť nadštandardné plošne rozsiahle terasy. Z konštrukčného hľadiska je objekt postavený ako železobetónový skelet na modulovej osnove 7000 a 5000 mm s monolitickými stropmi. Výplňové murivo je z tehál. Okná sú hliníkové. Na fasáde je použitý obklad alucobond vo farbe antracit metal zo strany oboch ulíc. S tým harmonizujú zábradlia balkónov a lodžií (nerez). V najvyšších dvoch ustúpených podlažiach sú terasy s celopreskleným zábradlím po celej dĺžke uličných strán objektu. Vo všetkých bytoch sú drevené podlahy, celoplošné podlahové vykurovanie. Lodžie a terasy sú pokryté drevenými roštami bangkirai. Všetky hlavné presklené plochy sú vybavené elektricky ovládanými exteriérovými žalúziami, navyše z oboch čelných fasád na 2. NP boli ako akcent použité elektrické exteriérové textilné markízy. Materiálové riešenie zodpovedá vysokému štandardu polyfunkčného domu. Popri vonkajšom hliníkovom obklade je použitý prírodný aj umelý kameň, kvalitné obkladové materiály, drevené podlahy, hygienické prvky a vybavenie vysokého štandardu. Farebnosť je ladená v kultivovanej škále tmavosivá, bledosivá, biela. 

 

 


Späť

Časté otázky

Katalógový projekt

Katalógové projekty rodinných domov v dnešnej dobe šetrenia naberajú na popularite. Otázkou je, či tymto projektom skutočne ušetrím.

Chladenie

S touto otázkou sa zaoberá skoro každý majiteľ novostavby: Je potrebné počas letných dní interiér chladiť? Nebudem mať v letnom období v dome teplo? Pri správnom návrhu tomu tak byť nemusí.

Solárne systémy

Je výhodné investovať do solárnych systémov? S akou návratnosťou môžem počítať? Solárne systémy sa odporúčajú vtedy, ak sa počíta s vysokými tepelnými nárokmi v letnom období, napríklad pre ohrev vody v bazénoch. Vtedy je možné počítať s návratnosťou 3-5 rokov.

Obrátené ploché strechy

Obrátené poradie vrstiev plochých striech má menej výhod ako nevýhod. Medzi najväčšie nevýhody patrí ochladzovanie spodných vrstiev pod hlavným tepelnoizolačným systémom počas zimného obdobia, čo môže zapríčiniť vznik nežiadúcej kondenzácie vodných pár na povrchu omietok zo strany interiéru. Je možné sa tomu vyhnúť?

Zateplenie

Od 1.1.2015 sa musia stavať iba ultranízkoenergetické nové rodinné domy! Tepelnotechnické parametre stavebných konštrukcií upravuje súčasne platná norma STN 73 0540-2:2012, ktorá ich výrazne mení. Napríklad, požiadavka na hrúbku zateplenia strechy je takmer dvojnásobná ako pred rokom 2013.

Čítať viac